(function(w, d, s, l, i) {w[l] = w[l] || [];w[l].push({ 'gtm.start': new Date().getTime(), event: 'gtm.js' });var f = d.getElementsByTagName(s)[0], j = d.createElement(s), dl = l != 'dataLayer' ? '&l=' + l : '';j.async = true;j.src = 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=' + i + dl;f.parentNode.insertBefore(j, f);})(window,document,'script','dataLayer','GTM-PCSRKG8'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5S7XRHH'); !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '3419652101452002'); fbq('track', 'PageView'); } else { console.log('not passed'); }
Back arrowButton/calendaricon/lockicon/sponsor
Open search
Close search
Login
Call us on0808 168 5874

Congratulations to our 2019 National Award winners!

National Business Awards

SME of the Year - Universal Wolf

Manufacturer of the Year - David Nieper Ltd

Business Growth and Strategy- sponsored by RSM
Winner: Universal Wolf
Runner-Up: Eminox Limited
Highly Commended: Packaging Automation Ltd

Developing Future Talent
Winner: Nissan Motor Manufacturing
Runner-Up: David Nieper Ltd
Highly Commended: Exyte Hargreaves

Health and Safety
Winner: Cleveland Bridge UK Limited
Runner-Up: G&B Electronic Designs Ltd
Highly Commended: Caterpillar BCP (UK) Ltd

Innovation – sponsored by High Value Manufacturing Catapult 
Winner: SEA Ltd
Runner-Up: Fläkt Woods Limited

Leadership
Winner: Rototherm Group, Oliver Conger
Highly Commended: myenergi Ltd, Jordan Brompton
Highly Commended: MPM Ltd, Ben Wilson

Sustainability
Winner: David Nieper Ltd
Runner-Up: ADC UK Ltd
Highly Commended: CMR UK

 

National Apprentice Awards

Business Apprentice of the Year: Final Year
Winner: MBDA UK - Helen Wood
Runner-Up: Nissan Motor Manufacturing UK - Emma Coulson

Business Apprentice of the Year: Rising Star
Winner: Siemens - Sian Court
Runner-Up: JCB Excavators Limited – Elena Newbrook

Engineering Apprentice of the Year: Final Year
Winner: BAE Systems Submarines - Alfie White
Runner-Up: JCB - Morgan Smith
Highly Commended: Essity UK – Jack Reynolds

Engineering Apprentice of the Year: Rising Star
Winner: BAE Systems Submarines - Denize Ivy Pilarta
Runner-Up: Tharsus - Hamish Carroll
Runner-Up: Sony UK Technology Centre- Max Rochefort-Shugar
Highly Commended: Rolls-Royce - Tsamaija Forsythe-Gidharry

Apprentice Endeavour Award
Winner: British Engines- Corey Hogg
Runner-Up: Perkins Engines Company Ltd – Samuel Garner
Highly Commended: DRB Group – Connor McAulay